V běžném každodenním životě si jich sotva všimneme. Bezpečnostní značky a tabulky jsou však velmi důležitou a zcela nedílnou součástí obytných prostor a pracovišť. Představují totiž jeden z velmi efektivních nástrojů, jak člověka upozornit na potenciální nebezpečí, a mohou zachránit život. Kam bychom měli bezpečnostní tabulky umisťovat a jak a proč se barevně odlišují? Připravili jsme pro vás přehled.
Bezpečnostní tabulky a značky upravují dva předpisy. Paragraf 6 zákona č. 309/2006 Sb. stanovuje povinnosti zaměstnavatele, které musí dodržovat v souvislosti s bezpečností a ochranou zdraví zaměstnanců. Nařízení vlády č. 375/2017 Sb. potom stanovuje vzhled a umístění bezpečnostních značek a zavedení signálů. Bezpečnostní značky, značení, tabulky a signály mohou být obrazové, světelné nebo zvukové.
Rozlišujeme čtyři základní bezpečnostní barvy:
Kromě barevného schématu se potom setkáváme ještě s rozlišením značek podle jejich tvaru:
Umisťování bezpečnostních značek
Ve stresové situaci je žádoucí, aby si osoby hledající pomoc bezpečnostních značek snadno všimli. Je proto třeba je umístit v zorném poli člověka, na viditelném a snadno dostupném místě.
Umístění značek není stanoveno žádnými bezpečnostními předpisy. Je tedy zcela na zaměstnavateli nebo majiteli budovy, jaká místa zvolí. Pouze v ojedinělých případech bezpečnostní předpisy vyžadují umístění konkrétní značky na konkrétní místo.
Základní pravidla pro umístění bezpečnostních značek:
Hlavní povinností zaměstnavatele či majitele objektu je zajištění údržby a pravidelných kontrol vzhledu a funkčnosti značek.