Každý majitel hasicího přístroje (HP) je dle současné platné legislativy ČR povinen udržovat hasicí přístroje v bezvadném, provozuschopném stavu. Ty je nutné kontrolovat v souladu s vyhláškou 246/2001 Sb. o požární prevenci, §9 prostřednictvím revizního technika. Zmíněná vyhláška uvádí, že na těchto zařízeních je nutné provádět pravidelné kontroly provozuschopnosti minimálně 1x ročně nebo při pochybnosti o jejich provozuschopnosti. Kontrolu provádí odborná firma, která kromě samotné revize opatří hasicí zařízení štítkem značícím provedenou kontrolu a vystaví doklad o kontrole přístroje.
Kromě pravidelných kontrol HP je také nutno provádět periodické zkoušky. Vodní a pěnové hasicí přístroje musí každé tři roky podstoupit periodickou zkoušku, při které se provádí tlaková zkouška nádob a další úkony k zajištění jejich bezvadné funkčnosti pro další období. U ostatních druhů hasicích přístrojů se servisní údržba provádí jednou za 5 let.
Požární dveře jsou dle vyhlášky č. 246/2001 Sb. o požární prevenci požárně bezpečnostním zařízením pro omezení šíření požáru. Základní povinností každé právnické osoby a podnikající fyzické osoby je udržovat provozovaná požárně bezpečnostní zařízení v provozuschopném stavu. Tuto povinnost ukládá písm. a), odst. (1), § 5, zákona č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, v platném znění.
Rozlišujeme dva základní druhy protipožárních dveří. Jsou to:
Kontrola provozuschopnosti protipožárních dveří se skládá z vizuální kontroly jejich neporušenosti, kompletnosti a funkčnosti. Dále potom z označení a kontroly neporušenosti požární pásky požárního uzávěru. Kontrolu je třeba vykonat nejméně jednou za 12 měsíců osobami pověřenými a proškolenými výrobcem, a to v rozsahu a způsobem stanoveným právními předpisy, normativními požadavky a průvodní dokumentací výrobce dveří.
Osoba, která má na starost kontrolu, údržbu či opravu, vyřadí z používání hasicí přístroj, který:
Ten, kdo vyřadil hasicí přístroj z používání, vystaví jeho vlastníku nebo uživateli doklad s uvedením důvodu vyřazení.
Hasičský záchranný sbor kraje může uložit pokutu až 500 000 Kč právnické osobě nebo podnikající fyzické osobě, pokud neudržuje prostředky požární ochrany v provozuschopném stavu.