Orientujete se v povinné výbavě svého vozidla? Pokud ano, určitě víte, že v České republice do povinné výbavy nepatří hasicí přístroj.
Ale pozor, v některých zemích EU na tuto povinnost můžete narazit (např. v Belgii, Bulharsku, Pobaltských zemích, Polsku nebo třeba v Řecku). Nikdy nevíte, kdy zabloudíte k našim zahraničním sousedům, proto (nejen) z těchto důvodů doporučujeme vozit hasicí přístroj v autě. Nejde však jenom o splnění předpisů. Především jde o vaše zdraví.
Možná hasicí přístroj do auta nikdy nepoužijete, ale znáte to, zákon schválnosti funguje velmi spolehlivě. Investice do hasičáku určitě nebudete litovat. Myslete na to, že hasicí přístroj v autě může zachránit nejenom vás samotné, ale i zdraví někoho dalšího.
Vhodný hasicí přístroj do auta:
Nepleťte si však hasicí přístroj do auta s hasicím sprejem, který má nejen nesrovnatelně méně hasiva, a je tedy méně účinný, ale také není mrazuvzdorný.
Jakmile zjistíte, že se v autě schyluje k požáru, okamžitě zastavte a vystupte z auta. Ihned volejte linku 112. Nejčastějším místem vzplanutí ohně je u motoru, tedy pod přední kapotou. Nikdy ji celou neotvírejte, jenom byste tak k ohni pustili vzduch - haste pouze lehce pootevřenou škvírou. Jestliže dojde k požáru během autonehody, haste nejdříve vnitřek auta, kde jsou další lidé.V první řadě musí být hasicí přístroj v autě pořádně ukotvený. Váží i přes dva kilogramy, což ho může v případě uvolnění činit velmi nebezpečným. Zároveň by ale měl být po ruce. A tak se nabízí jeho umístění pod sedačku spolujezdce. Někteří výrobci nabízejí i speciální držáky na hasicí přístroje do auta, které je spolehlivě zafixují. Umístění v kufru příliš nedoporučujeme, může vás to velmi zdržet od hašení případného požáru, kdy jde opravdu o vteřiny.
Pořízení hasicího přístroje do auta neberte jako povinnost, ale jako něco navíc, co uděláte pro svoje bezpečí. A za to ta investice rozhodně stojí.